Kosztorys: (0) produktĂłw

Dachy Płaskie


Płaskie dachy nie należą do ulubionych konstrukcji polskich architektów. Wynikać to może ze złych doświadczeń z przeszłości. Uznawano je za mało dekoracyjne, kojarzyły się przede wszystkim z pudełkowatymi budynkami użyteczności publicznej. Nie najlepsza jakość dawnych materiałów budowlanych sprawiała, że tego typu dachy trzeba było często naprawiać i remontować. Współczesne technologie oraz nowoczesne materiały sprawiają, że dachy płaskie stopniowo wracają do łask i stają się symbolem nowatorskich projektów.

Konstrukcja stropodachu
Krokwie stanowią w dachach płaskich także belki stropowe. Dlatego ich przekrój musi być znacznie większy niż w przypadku krokwi dachów spadzistych. Konstrukcja całości jest dosyć prosta w montażu. Ważne jest, aby każdy stropodach składał się z dobrze wykonanych warstw, co zapewni mu szczelność oraz odpowiednie wentylowanie. Najpierw wykonywana jest warstwa nośna z niewielkim spadkiem wymuszającym odpływ wody. Później należy wykonać paroizolację, izolację cieplną, a na końcu pokrycie. Izolacja termiczna, znajdująca się pomiędzy poszyciem dachu a stropem, powinna zapewniać swobodny obieg powietrza. Izolację, która zabezpiecza elementy konstrukcyjne przed parą wodną wykonuje się z folii o paroprzepuszczalności dobowej rzędu 5 gramów na metr kwadratowy. Tak jak w przypadku dachów stromych, pasy folii układane są prostopadle do spadku i połączone na zakładkę nie mniejszą niż 30 centymetrów. Mniejsze o połowę zakłady można stosować jedynie w przypadku sklejania pasów. Zbrojenia i warstwy aluminium powinny znajdować się od strony pomieszczeń. Dzięki temu odbijają one ciepło i zmniejszają energochłonność całego budynku. Do ocielenia dachu płaskiego może być użyta wełna mineralna, ekstrudowany polistyren lub styropian. Zaleca się, aby warstwa izolacji nie była mniejsza niż 20 centymetrów. Można wykorzystać robione na zamówienie płyty izolacyjne o różnej grubości, które będą tworzyły spadek. W takich dachach nie ma potrzeby wykonywania spadku w warstwie konstrukcyjnej. Niektórzy inwestorzy decydują się na używanie rozwiązań systemowych, które łączą w sobie elementy izolacji cieplnej i paroizolacji.

Pokrycia dachów płaskich
Decydując się na dach z niewielkim spadkiem, należy starannie dobrać, a następnie wykonać jego pokrycie. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się przecieki, które będą przyczyną dość kosztownych napraw. W przypadku dachów o kącie nachylenia połaci rzędu kilku lub kilkunastu procent inwestorzy mają dużo mniejszy wybór materiałów niż przy dachach spadzistych. Dachy płaskie wymuszają użycie pokryć lekkich. Najtańszym rozwiązaniem są papy bitumiczne, które ze względu na przeciętne parametry należy układać trzywarstwowo i sklejać lepikiem na gorąco. Znacznie odporniejsze na czynniki atmosferyczne są warstwowe papy asfaltowe z polimerami. Układa się je na dachu, zgrzewając ze sobą poszczególne elementy. Takie pokrycia można również przyklejać. Papy termozgrzewalne układa się zazwyczaj dwuwarstwowo. Najpierw klejony jest podkład, a na nim doklejana papa kryjąca. Na rynku dostępne są również lekkie pokrycia jednowarstwowe. Niektórzy inwestorzy decydują się na pokrycia z blachy. Warto pamiętać, że blachodachówkę można kłaść na dachy nachylone więcej niż 9 procent, a blacha trapezowa i płaska sprawdza się na dachach o kącie nachylenia większym niż 3 procent.

Co warto wiedzieć o dachu płaskim?
Wybierając dachy płaskie, nie musimy rezygnować z okien połaciowych. Należy jednak bezwarunkowo wybierać specjalne modele, które przeznaczone są do tego typu dachów. W zależności od uwarunkowań, można wybrać okna otwierane lub nieotwierane. Okna dachowe znakomicie doświetlają pomieszczenia, co może być niezwykle cenne w przypadku niektórych projektów. Decydując się na płaski dach, należy przewidzieć konieczność usuwania z niego śniegu. Jeden metr sześcienny świeżego śniegu waży około 200 kilogramów. Po pewnym czasie, na skutek topnienia i zamarzania wody jego waga może wzrosnąć do 800 kilogramów. Obfite opady śniegu mogą spowodować znaczne obciążenia stropodachu. Usuwanie śnieżnej pokrywy jest nie tylko przejawem odpowiedzialności, ale również prawnym obowiązkiem właściciela nieruchomości.

O Nas | Dla Producentów | Regulamin | Polityka prywatności | Dostawa i koszty | Kontakt | Naprawa dachu Warszawa | Naprawy Dachów Warszawa | Supro.pl Opinie | Roof covers English Roof covers Info
Pokrycia Dachowe - Supro.pl
Sklep internetowy
Wykonanie: AVANO
(C) Copyrights 2005-2024 by Supro.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone
W serwisie Dachy - Supro.pl używamy plików cookies i podobnych technologii np w celach: świadczenia usług, reklam, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Szczegóły znajdziesz na tej stronie: Kliknij Akceptuję - Zamknij