blachę z posypką w podobnym kształcie.

"> blachę z posypką w podobnym kształcie.

">

Kosztorys: (0) produktĂłw

Dachy Półszczytowe


Jednym z głównych elementów, który muszą wziąć pod uwagę projektanci domów, jest wytrzymałość dachu na obciążenia, spowodowane padającym śniegiem. Metr sześcienny białego puchu waży w ujemnych temperaturach nie więcej niż 200 kg. Pod naporem nowych opadów śniegu coraz mniej jest w nim powietrza, a znacznie więcej lodu lub wody. Wtedy waga metra sześciennego niedawnego puchu może wynieść nawet 800-900 kg. Śnieg najłatwiej zsuwa się z dachów o gładkich szczytach, których kąt nachylenia jest większy niż 45 stopni. Jedną z takich stromych konstrukcji są dachy półszczytowe, znane między innymi z architektury Podhala.

Od kurnej chaty do współczesnej architektury
Najczęściej występującą obecnie formą dachów są konstrukcje dwuspadowe. Jednak są to stosunkowo nowe rozwiązania. Dawniej na naszych terenach kryto chałupy dachami czterospadowymi. Były to zazwyczaj kryte strzechą, kurne chaty z paleniskami wewnątrz. Dym uchodził przez otwór w najwyższym punkcie sklepienia. Dopiero rozwój budownictwa z biegiem lat redukował dachy do dwóch połaci. Pojawiać się zaczęły dachy dymnikowe, w których otwory odprowadzające dym lokalizowano w szczytach. Na terenach górskich powstawały chałupy ze spadzistymi, przyczółkowymi dachami. Obie formy ludowego budownictwa przetrwały do dzisiaj w dachach półszczytowych.

Dachy z przyczółkami są odmianą dachu dwuspadowego. Nad dodatkowym zadaszeniem szczytowym widoczna jest trójkątna ściana, wypełniająca szczyt budynku. Na sporą popularność tego typu dachów wpłynęło zafascynowanie góralszczyzną i moda na drewniane domy letniskowe. Spadziste dachy półszczytowe zaczęły pojawiać się na terenie całej Polski. Takie konstrukcje zazwyczaj przykrywają niewielkie budynki, dlatego z powodzeniem stosuje się więźbę krokwiową, która należy do najprostszych i najtańszych rozwiązań. We współczesnych projektach domów jednorodzinnych półszczytowe zadaszenia pojawiają się jako element ożywiający bryłę domu i nadający jej góralski charakter, z którym ten typ dachów jest nierozerwalnie związany.

Góralskie inspiracje
Największe zasługi w rozpowszechnianiu regionalnego budownictwa tatrzańskiego przypisać należy Stanisławowi Witkiewiczowi. To on stworzył i spopularyzował wzorowany na góralskim folklorze styl zakopiański, który łączył motywy od wieków występujące na tych terenach z wpływami secesji. Witkiewicza inspirowały parterowe chałupy, zbudowane ze świerkowych, jodłowych lub modrzewiowych pni, łączonych na zrąb. Charakterystyczne, spadziste dachy z półszczytowymi daszkami kryto zazwyczaj gontem. Pod powałą był strych, na którym magazynowano siano, co stanowiło naturalną formę ocieplenia pomieszczeń, czyli czarnej i białej izby. Tradycyjne, góralskie chałupy, pochodzące z XIX wieku, można obejrzeć na Bystrem i Kozińcu oraz przy drodze do słynnej Doliny Kościeliskiej. Budynki wzorowane na stworzonym przez Witkiewicza stylu nie trudno spotkać również na Śląsku, czy w centralnej Polsce.

Dach półszczytowy zwany też przyczółkowym, jest to dach dwuspadowy z widocznym nad daszkiem szczytowym fragmentem ściany w kształcie trójkąta. Jest to forma regionalna dachów podhalańskich szczególnie rozpowszechniona na Beskidziu. Na dachy półszczytowe najczęściej stosuje się pokrycie z gonta drewnianego coraz bardziej wypierającego go przez blachę z posypką w podobnym kształcie.

O Nas | Dla Producentów | Regulamin | Polityka prywatności | Dostawa i koszty | Kontakt | Naprawa dachu Warszawa | Naprawy Dachów Warszawa | Supro.pl Opinie | Roof covers English Roof covers Info
Pokrycia Dachowe - Supro.pl
Sklep internetowy
Wykonanie: AVANO
(C) Copyrights 2005-2024 by Supro.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone
W serwisie Dachy - Supro.pl używamy plików cookies i podobnych technologii np w celach: świadczenia usług, reklam, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Szczegóły znajdziesz na tej stronie: Kliknij Akceptuję - Zamknij