Kosztorys: (0) produktĂłw

Pokrycia dachowe w naszym sklepie

Pokrycia dachowe - Dachówka ceramiczna

Data: 2007-11-13 11:12:13 Liczba wyswietleń: 41844

« poprzedninastępny »

 

Dzisiaj chciałbym przybliżyć Wszystkim, jakie elementy prócz dachówki ceramicznej potrzebne są do kompleksowego pokrycia dachu ceramiką.

Zanim jednak przejdę do opisu poszczególnych elementów chciałbym abyście się Państwo zapoznali ze zdjęciami które przedstawiłem poniżej, są to wszystkie elementy najczęściej występujące na naszym dachu krytym dachówką










Dachówka podstawowa Allegra

Gąsior początkowy


Gąsior podstawowy


Dachówka skrajna lewa (wiatrownica)


Dachówka skrajna prawa (wiatrownica)


Dachówka wentylacyjna


Trójnik kalenicowy

dachówka połówka


Grzebień okapu


Klamry do mocowania gąsiorów

Uchwyt do łaty kalenicowej


Taśma uszczelniająca kalenicę


Ława kominiarska


Płotek przeciwśniegowy


spinka do mocowania dachówki


Stopień kominiarski


Dachówka antenowa


Kominek wentylacyjny

Zamknięcie kalenicy

 
 

 

Przymierzając się do montażu dachówki ceramicznej na swoim dachu, musimy brać pod uwagę również tzw. akcesoria i dodatki dachowe, które znacznie podwyższają koszt dachu, lecz są niezbędne.

Zacznijmy więc od początku.

Jeżeli nie będziemy stosować pełnego deskowania a poddasze będzie użytkowe musimy zastosować folię lub membranę wysoko paro-przepuszczalną

Następnym krokiem są łaty i kontrłaty, które tworzą na dachu tak zwaną kratownicę. Jest to element niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania dachu. Zapewnia odpływ ewentualnych skroplin do rynny i prawidłowe przewietrzanie przestrzeni między folią a dachówką.

Okap, tutaj bardzo ważnym elementem jest obróbka blacharska. Niewiele osób wie, że zastosowanie obróbek z blachy miedzianej zmniejsza do minimum a nawet eliminuje pojawiania się mchu na dachówkach. Zanim zaczniemy układać dachówkę powinniśmy pamiętać o grzebieniach okapowych. Grzebień okapowy to taki element, który zapewnia dopływ powietrza pod dachówkę jednocześnie zabezpieczając przed dostaniem się pod dachówkę ptaków i gryzoni. Taki grzebień nazywany jest często “wróblówką “

W zależność od kąta nachylenia dachu i od usytuowania połaci dachu względem wiatru, dachówki należy mocować na spinki. Każdy producent dokładnie określa ilość i sposób mocowania dachówek.

Na bocznych krawędziach dachów stosuje się specjalne dachówki zwane dachówkami skrajnymi. Zdarza się, że inwestor rezygnuje z tych dachówek zmniejszając koszty, lecz należy pamiętać, że i tak trzeba zrobić obróbkę blacharską. W rezultacie odpowiednia obróbka blacharska kosztuje inwestora prawie tyle samo co zastosowanie dachówek skrajnych.

Następnym elementem są dachówki wentylacyjne. Ciężko określić dokładnie ich ilość, ale przyjmuje się 1 szt. na 15 m2 dachu.

Bardzo ważnym elementem jest kominek wentylacyjny. Bardzo często zostaje przeoczony przez inwestorów i osoby określające ilość zamawianego towaru.

Dochodzimy do kosza dachowego. Oprócz obróbki blacharskiej lub gotowych koszy w tym miejscu stosuje się klin uszczelnienia kosza. Element ten zabezpiecza przed w wiewaniem liści i śniegu pod dachówkę, jednocześnie dostarczając odpowiednią ilość powietrza.

Każdy dach jest zwieńczony kalenicą. Kalenice mogą być proste lub skośne tzw. “granie“ Na przykrycie kalenicy stosuje się gąsiory. Do mocowania gąsiorów stosuje się łatę kalenicową, którą mocuje się na podporach łaty kalenicowej. Dzięki nim można bardzo precyzyjnie ustawić łatę do której mocujemy gąsiory.

Nim zamontujemy gąsiory musimy zastosować element, który uchroni nas przed w wiewaniem śniegu i liści. W tym celu stosuje się dwa rodzaje uszczelnień, jednym jest taśma kalenicowa a drugim polipropylenowe wywietrzniki z tzw. “szczotką”. Obydwa elementy świetnie się sprawdzają, który zastosujemy najlepiej skonsultować z dekarzem.

Każdy gąsior powinien być zamontowany na klamrę. W zależność od producenta dachówki, klamry możemy kupić w komplecie z gąsiorami lub osobno.

Pozostaje nam obróbka komina, do tego celu stosuje się specjalne taśmy plisowane ołowiane lub aluminiowe i wykańcza się je listwami dociskowymi z aluminium, lub wykonuje się obróbkę z blachy.

Przedstawione elementy dodatkowe są niezbędne i nie należy ich eliminować, stanowią integralną część pokrycia dachówki ceramicznej na każdym dachu.


« poprzedninastępny »
Komentarze do artykułu
  • taśma pod łaty Data dodania: 2012-06-04 13:50:22
    Teraz to zostało jedynie rozebrać dach i położyć go na nowo, jeżeli już się decydujesz na to aby położyć folię pod dachówkę to pamiętaj, że zawsze należy dawać taśmę lub specjalny płyn izolujący kontrłatę od folii.
  • taśmay Data dodania: 2011-01-10 17:53:51
    mam pytanie a co z taśmami pod kąłate? moi dekarze nie użyli takich bo powiedzieli że są drogie i zbędnie,chociaż jeden z nich proponował takie ,a teraz po odwilży pojawiły sie pierwsze mokre plamy na krokwi kalenicowej{krawędziowej } przecież nie da się tego teraz naprawić.oczywiście taśma pod gąsiorami jest i przylega do dachówki,co teraz? proszę o pomoc

Supro.pl nie odpowiada za treść opinii zamieszczanych przez internautów. Wypowiedzi naruszające zasady współżycia społecznego albo będące w sprzeczności z obowiązującym prawem - zostaną wyeliminowane. Autorzy komentarzy naruszających dobra osobiste innych osób mogą być pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej lub karnej.
darmowe ogłoszenia
projekty domów
O Nas | Dla Producentów | Regulamin | Polityka prywatności | Dostawa i koszty | Kontakt | Naprawa dachu Warszawa | Naprawy Dachów Warszawa | Supro.pl Opinie | Roof covers English Roof covers Info
Pokrycia Dachowe - Supro.pl
Sklep internetowy
Wykonanie: AVANO
(C) Copyrights 2005-2024 by Supro.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone
W serwisie Dachy - Supro.pl używamy plików cookies i podobnych technologii np w celach: świadczenia usług, reklam, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Szczegóły znajdziesz na tej stronie: Kliknij Akceptuję - Zamknij