Kosztorys: (0) produktĂłw

Dachy Czterospadowe


Dach jest duszą każdego budynku. Możliwości odpowiedniego ustawienia połaci pozwalają projektantom na uformowanie bryły, która utrzymywała będzie konkretny styl. Ze względu na uniwersalność zastosowania oraz ich urodę, projektanci często sięgają po dachy czterospadowe. Konstrukcje tego typu składają się z dwóch, przeciwległych par połaci, z których jedne są w kształcie trapezu, a drugie trójkąta. Dachy tego typu są niezwykle urokliwe. Zwłaszcza, gdy wzbogacają je ryzality, jaskółki bądź też skrzydła.

Konstrukcyjne zależności
Dachy czterospadowe, zwane niekiedy Brogowymi, są rozwinięciem dachów dwupołaciowych. Zasadnicza różnica sprowadza się do rezygnacji ze ścian szczytowych, w których miejsce pojawiają się dodatkowe połacie dachowe. Konstrukcje tego typu są często mylone z dachami kopertowymi, ale odróżnia je od nich kalenica. Sama budowa dachu jest mało skomplikowana. Rodzaj więźby, zastosowany przez architekta, zależy od rozpiętości ścian, pochylenia płaszczyzny dachu oraz obliczeń wytrzymałościowych. Dachy czteropołaciowe najczęściej wykorzystują więźbę płatwinowo – kleszczową, ale spotykane są również inne rozwiązania.

Przy ocieplaniu obowiązują takie same zasady, jak przy dachu dwupołaciowym. Konieczne jest pozostawienie pustej przestrzeni pomiędzy poszyciem, a izolacją, w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji. W przypadku dachów brogowych często wentylowane jest cale poddasze, ponieważ zazwyczaj przykrywa się nimi budynki jednopoziomowe. Wynika to z dużej liczby skosów, które sprawiają, że poddasze jest trudniej zaadaptować do użytku, niż ma to miejsce w dachach dwuspadowych.

Zmiany w projektach domów
Niektórzy inwestorzy, ze względu na urodę konkretnego projektu, zamieniają dach dwuspadowy na czterospadowy. W tym celu zawsze należy przeprojektować więźbę i wzmocnić strop. Niekiedy wzmocnienia wymagają również ławy fundamentowe oraz ściany. Projektowe przeróbki kosztować mogą tyle samo, co zakup pierwotnego projektu. Decyzja o zmianie dachu powinna być głęboko przemyślana i poparta odpowiednimi szkicami oraz wizualizacjami. W efekcie przeróbki powstanie budynek, który będzie miał zupełnie inny wygląd niż jego pierwowzór.

Czterospadowe piękne, ale kosztowne
Dachy czterospadowe dzięki swoim załamaniom są niezwykle malownicze. Jednocześnie zwiększają optycznie kubaturę budynku. Niestety należy pamiętać, że skomplikowane kształty dachów znacznie podnoszą koszty ich wykonania. Składają się na nie ceny więźby, pokrycia, obróbek blacharskich i orynnowania. Decydując się na dach czterospadowy z dodatkowymi jaskółkami, powinniśmy wybierać na pokrycia materiały o drobnych elementach. Najlepiej sprawdzają się dachówki i gonty. Istotne znaczenie w takich konstrukcjach ma kąt nachylenia dachu, który powinien wynosić od 30 do 40 stopni. Dachy brogowe nie wykluczają użytkowego wykorzystania poddasza, ale niekiedy znacznie to utrudniają. Zdarzają się domy, w których wszystkie ściany są nachylone lub ścięte. Przez to pomieszczenia są niezbyt ustawne i mają relatywnie mało powierzchni, nadającej się do wykorzystania. W praktyce wszystko zależy od konkretnego projektu i jego pierwotnego przeznaczenia. Wystarczy, że pomysłowy architekt podniesie ściankę kolankową i tym samym poddasze otrzyma nowe walory.

 Dach czterospadowy zwany też kopertowym, ma dwie połacie podłużne trapezowe i dwie boczne trójkątne. Jak sama nazwa wskazuje są cztery połacie dachu, na których mogą znajdować sie wypusty dachowe zwane tez erklami lub lukarnami. Przyjęło się, że przy nazewnictwie dachów lukarny lub wykusze nie są wliczane w ilość połaci dachowych i traktowane są jako jedna całość, zatem liczą się tylko główne cztery połacie. Najlepsze pokrycie na dach czterospadowy to dachówka lub blacha z posypką ewentualnie gont bitumiczny. Blachodachówka na takie pokrycie nie jest zalecana ze względu na dużą ilość odpadu, która może powstać podczas jej montażu.

O Nas | Dla Producentów | Regulamin | Polityka prywatności | Dostawa i koszty | Kontakt | Naprawa dachu Warszawa | Naprawy Dachów Warszawa | Supro.pl Opinie | Roof covers English Roof covers Info
Pokrycia Dachowe - Supro.pl
Sklep internetowy
Wykonanie: AVANO
(C) Copyrights 2005-2023 by Supro.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone
W serwisie Dachy - Supro.pl używamy plików cookies i podobnych technologii np w celach: świadczenia usług, reklam, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Szczegóły znajdziesz na tej stronie: Kliknij Akceptuję - Zamknij