Kosztorys: (0) produktĂłw

Dachy Jednospadowe


Dachy jednospadowe są częstym elementem architektonicznego obrazu polski. Stanowią pośrednie rozwiązanie między mało popularnymi dachami płaskimi i chętnie wybieranymi dachami dwuspadowymi. Dachy jednopołaciowe można spotkać na garażach, wiatach, sklepach i punktach usługowych. Coraz częściej są również elementem nowoczesnych brył domów jednorodzinnych. Dachy jednospadowe, często nazywane pulpitowymi, bywają jedynym, możliwym rozwiązaniem w przypadku wąskich działek.

Odmienność dachów pulpitowych
Dachy jednopołaciowe są stosunkowo niedrogie w budowie. Jednak specyfika sił, jakie na nie działają, wymaga niekiedy odpowiedniej konstrukcji całego budynku. Ogromne znaczenie ma w tym przypadku nachylenie i kształt dachu. W przypadku nachylenia dachu pod kątem 45 stopni, działają na niego siły parcia wywołane wiatrem. Dachy nachylone pod katem 15 stopni narażone będą na siły ssące, szczególnie duże przy okapach. Projektując budynek z dachem pulpitowym należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które w sposób bezpośredni oddziaływać będą na nośność dachu i bezpieczeństwo całego budynku. Tylna ściana domu przykrytego dachem jednospadowym nazywana bywa ścianą pulpitową. Niekiedy może ona wystawać ponad powierzchnię dachu tworząc tzw. ogniomurek.

Zależności konstrukcyjne
Najczęściej inwestorzy decydują się na konstrukcję drewnianą, która jest najtańszym rozwiązaniem w przypadku dachów pulpitowych. Dachy o małym pochyleniu mogą być, w zależności od rozpiętości ścian, zbudowane jako krokwiowe, krokwiowo-zastrzałowe lub płatwinowo-kleszczowe. Te ostatnie znajdują zastosowanie również przy budowie dachów o dużym pochyleniu, o ile rozpiętość w świetle ścian nie jest większa niż 6 metrów. W dachach o dużym nachyleniu, które nie mogą być oparte na słupach, używane są konstrukcje wieszarowe. Zawsze należy pamiętać, że duże nachylenie dachu jednopołaciowego wymusza ograniczenia w rozpiętości ścian.

Wady i zalety dachów jednospadowych
Dużą zaletą dachów jednospadowych jest możliwość swobodnego wyboru ich pokryć. Inwestorów ogranicza pod tym względem jedynie zasobność portfela i własna wyobraźnia. Spadek na jedną stronę budynku może znacznie ułatwić zabudowę niewielkiej lub wąskiej działki. Konstrukcje pulpitowe są stosunkowo łatwe do wykonania. Jednak pułapką może być tu zbyt duży kąt nachylenia połaci dachu. Wraz ze wzrostem nachylenia i podwyższaniem ściany pulpitowej rośnie liczba komplikacji, utrudniających prawidłowe wykonanie dachu. Zwłaszcza, jeśli w budynku brak jest ścianki kolankowej. Ograniczenie spadku może być sporym problemem w przypadku budynków stawianych na terenach, na których występują szczególnie obfite opady śniegu. Wady i zalety dachów jednospadowych sprawiają, że nie należy spodziewać się zbyt dużej popularności tych konstrukcji. Raczej będą stanowiły rozwiązania alternatywne i uzupełniające.

O Nas | Dla Producentów | Regulamin | Polityka prywatności | Dostawa i koszty | Kontakt | Naprawa dachu Warszawa | Naprawy Dachów Warszawa | Supro.pl Opinie | Roof covers English Roof covers Info
Pokrycia Dachowe - Supro.pl
Sklep internetowy
Wykonanie: AVANO
(C) Copyrights 2005-2024 by Supro.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone
W serwisie Dachy - Supro.pl używamy plików cookies i podobnych technologii np w celach: świadczenia usług, reklam, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Szczegóły znajdziesz na tej stronie: Kliknij Akceptuję - Zamknij