Kosztorys: (0) produktĂłw

Dachy Mansardowe


 Francois Mansart był wybitnym, francuskim architektem okresu baroku. Od jego nazwiska wzięła się nazwa łamanych dachów mansardowych, w których każda z połaci składa się z dwóch części. Górna część jest łagodnie nachylona, a dolna opada pod znacznie większym kątem. Dachy mansardowe cieszyły się wzięciem w czasach Drugiego Cesarstwa oraz rządów Napoleona III. Obecne są jednak nie tylko w zabytkowych budynkach, ale i w nowych projektach budynków wielorodzinnych i domów jednorodzinnych.

Potrzeba muzą architektów
Obowiązujące w XVII-wiecznej Francji prawo podatkowe za podstawę do wyliczeń fiskalnych uznawało powierzchnię dachów. Mansart, popularyzując łamane zadaszenia o stosunkowo niewielkich połaciach dachu, pod którymi kryło się kilka kondygnacji, oferował możliwość znacznych oszczędności. Kolejnym argumentem, który przemawiał do ówczesnych kamieniczników był fakt, że łamane dachy pozwalały na wykorzystanie każdego metra powierzchni poddasza, na którym lokowane były słynne, francuskie „szomberki”, czyli pokoiki dla służby i mniej zamożnych mieszczan. Popularność projektów, dostarczanych przez Francoisa Mansarta, była tak ogromna, że łamane dachy zaczęto nazywać mansardowymi również poza granicami Francji.

Szczegóły konstrukcji dachu mansardowego

Kąt, pod którym złamane są połacie dachu dwukondygnacyjnego, w znacznym stopniu determinuje wygląd poszczególnych budynków. Zupełnie inaczej prezentują się barokowe pałace francuskie, łącznie z doskonale zachowanym pałacykiem Maison-sur-Seine w Maisons-Laffitte pod Paryżem, a inaczej polskie dworki szlacheckie, przykryte naszą odmianą dachu łamanego. We francuskich dachach mansardowych górny fragment połaci ma spadek rzędu 30 stopni, a dolna część jest nachylona pod dwa razy większym kątem. Pozwala to na pełne wykorzystanie poddasza, bez konieczności wznoszenia ścian kolankowych. W dolnym fragmencie dachu umieszcza się często okna, świetliki lub jaskółki, których zadaniem jest dostarczenie światła do pomieszczeń.

Konstrukcja dachów tego typu wcale nie należy do prostych. Załamanie połaci sprawia, że zmienia się kąt nachylenia krokwi. W konstrukcji pojawia się dodatkowy węzeł, który wymaga wzmocnienia całości więźby. Do tego celu służą najczęściej słupy stolcowe, których zadaniem jest podpieranie całości konstrukcji. Niekiedy wymusza to rozplanowanie ścianek działowych poddasza, bowiem w nich najłatwiej ukryć stolcową konstrukcję więźby. Dachy mansardowe mogą być czterospadowe lub dwuspadowe. W tym drugim rozwiązaniu dodatkowym elementem jest ściana szczytowa budynku.

Pokrycia dachów mansardowych
Newralgicznym miejscem opisywanych dachów jest załamanie połaci. Trudno jest je zamaskować i zabezpieczyć przed przeciekaniem. Najtrudniej jest pokryć dachy mansardowe dachówkami. Niektóre firmy przygotowują, na indywidualne zamówienie inwestora, wygięte pod odpowiednim kątem elementy. Jednak jest to szalenie kosztowne rozwiązanie. Wykończenie załamania przy pomocy obróbek blacharskich, przy wysuniętym ostatnim rzędzie dachówek z górnej połaci, zmienia niekiedy wygląd całego budynku. Znacznie bardziej funkcjonalne jest krycie dachówką bitumiczną lub blachą.

Budowa dachu mansardowego jest znacznie droższa niż w przypadku klasycznych konstrukcji dwu lub czteropołaciowych. Kosztowniejsze jest wykonanie więźby, pokrycie i odpowiednia izolacja połaci dachowych. Każdy z tych elementów wymaga dużej precyzji wykonania i fachowości ekipy budującej dach. Zdarza się, że dekarze odmawiają prac przy tego typu, skomplikowanych konstrukcjach. Dachy mansardowe pojawiają się więc stosunkowo rzadko w naszym krajobrazie. Najczęściej spotyka się je na nowoczesnych apartamentowcach, które stylistycznie starają się nawiązywać do dawnych kamienic. Mniej klasyczne, dwuspadowe dachy mansardowe pojawiają się niekiedy w projektach domów jednorodzinnych.

 W dachu dachu mansardowym dzięki swojej konstrukcji możliwe jest optymalne wykorzystanie powierzchni poddasza.  Dzięki dużemu nachyleniu dolnych połaci można w nich zamontować zwykłe okna fasadowe. Najbardziej charakterystyczne dachy mansardowe kryte są łupkiem dachowym lub dachówką ceramiczną z niskim profilem. Dachy mansardowe to doskonałe rozwiązanie w przypadku chęci wykorzystania poddasza jako użytkowe.

O Nas | Dla Producentów | Regulamin | Polityka prywatności | Dostawa i koszty | Kontakt | Naprawa dachu Warszawa | Naprawy Dachów Warszawa | Supro.pl Opinie | Roof covers English Roof covers Info
Pokrycia Dachowe - Supro.pl
Sklep internetowy
Wykonanie: AVANO
(C) Copyrights 2005-2024 by Supro.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone
W serwisie Dachy - Supro.pl używamy plików cookies i podobnych technologii np w celach: świadczenia usług, reklam, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Szczegóły znajdziesz na tej stronie: Kliknij Akceptuję - Zamknij