Kosztorys: (0) produktĂłw

Dachy Naczółkowe


Współczesna architektura bardzo często odwołuje się do tradycji. Budowlane style powstawały przez wieki, w odpowiedzi na warunki atmosferyczne i styl życia ludzi zamieszkujących konkretne regiony. Wędrując przez Austrię, Niemcy czy Danię bardzo często można spotkać domy przykryte charakterystycznymi dachami, o ściętych przy szczycie końcach. Naczółki, czyli dodatkowe, małe połacie miały za zadanie chronić budynki przed niszczycielską siłą wiatru i zacinającego deszczu.

Elegancja zwartej bryły dachu
Dachy naczółkowe są w Polsce dość popularne. Najczęściej występują na Dolnym i Górnym Śląsku, w Górach Świętokrzyskich i Wielkopolsce. Dość często można na nie trafić również na Podlasiu i południowej Lubelszczyźnie. Konstrukcyjnie są to dachy dwupołaciowe. Dzięki trójkątnym połaciom, umieszczonym w szczytach budynku, siły wywierane przez wiejący wiatr inaczej się załamują, a w czasie porywistych deszczów woda nie dostaje się pod poszycie. Kalenica jest dodatkowo chroniona przez rynny, umieszczone na krawędziach naczółków.

Współczesne projekty wykorzystują dachy naczółkowe ze względu na ich atrakcyjność wizerunkową. Klasyczne dachy dwuspadowe nie posiadają takiego wyrazu. Zwłaszcza, jeżeli ich połacie są symetryczne, pozbawione jaskółek i ryzalitów, a dom zbudowany jest w jednej linii. Naczółki nadają bryle zupełnie inny charakter. Budynek robi się ciekawszy, ale traci przy okazji nieco z lekkości i zwiewności. Dachy naczółkowe sprawiają, że dom otrzymuje bardziej zwarty, przysadzisty charakter.

Dachy naczółkowe proste w montażu i bardzo praktyczne
Pomimo tego, że dachy naczółkowe wyglądem przypominają konstrukcje wielospadowe, to są równie łatwe w montażu, jak dachy dwuspadowe. Dodatkowe, trójkątne połacie niewiele pod tym względem zmieniają. Rodzaj więźby zależy jedynie od kąta nachylenia dachu i rozpiętości ścian. W dachach tego typu spotyka się zarówno więźbę krokwiową, krokwiowo-jętkową, jak też płatwinowo – kleszczową. Uznaje się, że optymalne nachylenie połaci powinno wynosić 35 stopni. Pozwala to dobrze odprowadzać wodę oraz śnieg i jednocześnie daje duże możliwości wyboru pokrycia. W zasadzie jedyne ograniczenie w wyborze pokryć stanowi gust projektanta i zasobność portfela inwestora. Dachy naczółkowe, podobnie jak ich dwuspadowe pierwowzory, idealnie nadają się do domów z poddaszem użytkowym. Naczółki nie ograniczają na tyle ściany szczytowej, żeby nie można było zaprojektować tam otworów okiennych, które oświetlą pomieszczenia na poddaszu. Łatwość i prostota wykonania dachu sprawiają, że konstrukcje tego typu należą do tanich rozwiązań. W porównaniu z dachami dwuspadowymi dochodzi nieco prac ciesielskich przy naczółkach oraz konieczność pokrycia naroży, które łączą krawędzie szczytowe dachu z kalenicą. Funkcjonalność i uroda dachów naczółkowych sprawiają, że wyposażone w nie projekty domów znaleźć można w niemal każdej ofercie pracowni architektonicznej.

Dach naczółkowy posiada cztery połacie, dwie główne i dwie małe, od stron szczytowych ma ścięte ukośnie płaszczyzny, tworząc niewielkie trójkątne połacie. Dachy naczółkowe były bardzo popularne w latach 60-tych, kryte były wówczas dachówka betonowa lub eternitem. Najlepsze pokrycie na dach naczółkowy to dachówka cementowa lub karpiówka, doskonale również na tych dachach sprawuje się blachodachówka oraz gont dachowy. Optymalny spadek połaci dachowej to 35 stopni.

O Nas | Dla Producentów | Regulamin | Polityka prywatności | Dostawa i koszty | Kontakt | Naprawa dachu Warszawa | Naprawy Dachów Warszawa | Supro.pl Opinie | Roof covers English Roof covers Info
Pokrycia Dachowe - Supro.pl
Sklep internetowy
Wykonanie: AVANO
(C) Copyrights 2005-2024 by Supro.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone
W serwisie Dachy - Supro.pl używamy plików cookies i podobnych technologii np w celach: świadczenia usług, reklam, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Szczegóły znajdziesz na tej stronie: Kliknij Akceptuję - Zamknij