Kosztorys: (0) produktĂłw

Pokrycia dachowe w naszym sklepie

Co lepsze dachówka, czy blacha?

Data: 2018-02-05 13:46:41 Liczba wyswietleń: 5765

« poprzedninastępny »

Dachówka i blacha (czy też ściślej – blachodachówka) nie różnią się między sobą wyglądem. Nie oznacza to jednak wcale, że oba rozwiązania można zawsze stosować zamiennie bez obaw o to, że podjęta przez nas decyzja nie będzie trafiona. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, z której z opcji powinniśmy skorzystać w pierwszej kolejności i jakie wady i zalety posiada każda z nich.

 

Dlaczego warto stawiać na blachodachówkę? 

Istnieje przynajmniej kilka argumentów przemawiających za tym, aby postawić na blachodachówkę, za jeden z najważniejszych uważa się przy tym jej nienasiąkliwość. Nawet po intensywnych opadach blachodachówka nie zmienia swojego ciężaru, co ma duże znaczenie, jeśli właśnie lekkość dachu jest dla nas priorytetem.

Niestety, blachodachówka powinna być staranniej niż klasyczna dachówka zabezpieczona przed korozją. Należy też liczyć się z tym, że pewien wpływ będzie na nią wywierać promieniowanie UV, jeśli więc nie zatroszczymy się o odpowiednie zabezpieczenia, blachodachówka szybko zacznie blaknąć, co obniży walory estetyczne dachu.

Osoby mające do czynienia z blachodachówkami przestrzegają też przed tym, że rozwiązania te w pewnych okolicznościach w istotny sposób powiększają swoje wymiary. Dzieje się tak przede wszystkim pod wpływem temperatury, co trzeba mieć na uwadze już na etapie montażu. Nie można też zapominać o tym, że jest to materiał dość głośny, co może być uciążliwe zwłaszcza dla osób myślących o mieszkaniu na poddaszu. Oczywiście, problem ten można rozwiązać dzięki odpowiedniej izolacji, nie tylko akustycznej, ale i cieplnej.

Blachodachówki zwykle są sprzedawane z gwarancją wynoszącą do 12 lat, są jednak rozwiązaniami znacznie trwalszymi. Tu wiele do powiedzenia ma staranność montażu oraz jakość wybranego rozwiązania, można jednak liczyć, że nawet przez siedemdziesiąt lat blachodachówka nie będzie wymagała remontu.

 

Co wpływa na popularność dachówek?

Może się wydawać, że tańsze, a jednocześnie całkiem trwałe blachodachówki, już w niedalekiej przyszłości podbiją rynek. Tymczasem okazuje się, że klasyczne dachówki wcale nie tracą na popularności. Nie można w związku z tym uciec przed pytaniem o to, co wpływa na ich duże znaczenie.

Tu warto wspomnieć przede wszystkim o ich wytrzymałości, która jest niemożliwa do przecenienia zwłaszcza, jeśli mówimy o zagrożeniu uszkodzeniami mechanicznymi. Dachówki mogą cieszyć nas swoją niezawodnością nawet przez sto lat, choć warto pamiętać, że te wykonane z betonu są nieco mniej wytrzymałe.

Niestety, musimy mieć świadomość tego, że trwałość ma swoją cenę. W tym przypadku jest nią dość duży ciężar dachówek, który powinien zostać uwzględniony już podczas projektowania dachu. Konstrukcja pod dachówkę jest droższa niż ta, z jaką mamy do czynienia wybierając blachodachówkę, już podczas budowy należy więc liczyć się ze sporymi wydatkami. Dachówki potrafią też wchłaniać wilgoć z otoczenia, są przy tym wrażliwe na działanie mrozu.

 

Jak dokonać trafnego wyboru?

Istnieje przynajmniej kilka czynników, które nie pozostają bez wpływu na naszą decyzję o zakupie dachówki lub blachy. Tu warto wspomnieć przy tym nie tylko o względach estetycznych i koszcie inwestycji, ale i o konstrukcji samego dachu. Jeśli dach ma być prosty, każdy z modeli sprawdza się jednakowo dobrze, nie ma też żadnych przeciwwskazań do tego, aby stosować je zamiennie w dachach kopertowych. 

Jeśli jednak nasz dach ma mieć oryginalny wygląd, proste w swoim kształcie dachówki wydają się rozwiązaniem bardziej przemyślanym. Oczywiście, również w takich okolicznościach można pomyśleć o blachodachówkach, te jednak powinny charakteryzować się prostym wzornictwem. W innym przypadku już samo ich ułożenie będzie zadaniem dość skomplikowanym, a kupujący będzie musiał liczyć się ze sporymi stratami materiału.


« poprzedninastępny »
Komentarze do artykułu
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.

  Supro.pl nie odpowiada za treść opinii zamieszczanych przez internautów. Wypowiedzi naruszające zasady współżycia społecznego albo będące w sprzeczności z obowiązującym prawem - zostaną wyeliminowane. Autorzy komentarzy naruszających dobra osobiste innych osób mogą być pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej lub karnej.
  darmowe ogłoszenia
  projekty domów
  O Nas | Dla Producentów | Regulamin | Polityka prywatności | Dostawa i koszty | Kontakt | Naprawa dachu Warszawa | Naprawy Dachów Warszawa | Supro.pl Opinie | Roof covers English Roof covers Info
  Pokrycia Dachowe - Supro.pl
  Sklep internetowy
  Wykonanie: AVANO
  (C) Copyrights 2005-2024 by Supro.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone
  W serwisie Dachy - Supro.pl używamy plików cookies i podobnych technologii np w celach: świadczenia usług, reklam, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
  Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
  Szczegóły znajdziesz na tej stronie: Kliknij Akceptuję - Zamknij