Kosztorys: (0) produktĂłw

Pokrycia dachowe w naszym sklepie

Rodzaje pokryć dachowych

Data: 2018-02-08 13:50:27 Liczba wyswietleń: 9662

« poprzedninastępny »


W trakcie budowy domu należy podjąć wiele istotnych decyzji. Wśród tych najważniejszych znajduje się między innymi kwestia związana z pokryciem dachowym jakie znajdzie się na nowym domu. Znajdziemy kilka różnych propozycji pokryć dachowych jakie będzie można zastosować w domu jednorodzinnym. 

Mamy również wiele różnych opinii na temat tych dostępnych obecnie pokryć dachowych. Warto przynajmniej pokrótce zapoznać się z tymi propozycjami jakie obecnie są dostępne zwracając uwagę na ich wady i zalety.

Pokrycia dachowe rodzaje, ogólne podziały pokryć dachowych

Mówiąc ogólnie należy wymienić cztery podstawowe rodzaje pokryć dachowych jakie wykorzystywane są w budownictwie mieszkaniowym,  przy konstrukcjach domów jednorodzinnych. Będą to: papy i gonty bitumiczne, blachy i blachodachówki, dachówki ceramiczne, dachówki cementowe. Te cztery rodzaje pokryć dachowych można również podzielić na lekkie oraz ciężkie. 

Pokrycia lekkie to te, które będą mieścić się w granicach 1,5-20 kg/m2 natomiast pokrycia ciężkie mają 30-80 kg/m2. Już na etapie projektu należy zdecydować jakie pokrycie zostanie zastosowane, by zastosować stosowne obliczenia w stosunku do konstrukcji więźby dachowej. Dodatkowo należy poza ciężarem pokrycia zwrócić uwagę również na obciążenia wynikające z działania wiatru i śniegu.

Dachówki ceramiczne

Ten rodzaj pokrycia dachowego znany jest na świecie od tysięcy lat. Powszechnie uważa się dachówkę ceramiczną za najbardziej solidne pokrycie dachowe. Jednocześnie warto jednak pamiętać, że dachówka ceramiczna to pokrycie najcięższe a jednocześnie również najdroższe. Ostateczny koszt uzależniony będzie również od formy ułożenia dachówki. Największe koszty będziemy musieli ponieść przy zastosowaniu podwójnej warstwy - tak zwanej karpiówki. 

Warto jednak podkreślić, że to właśnie dachówka ceramiczna traktowana jest za najpiękniejsze pokrycie dachowe, świetnie wyglądające szczególnie na skomplikowanych kształtach dachu.

Dachówki cementowe

W ostatnich latach ten rodzaj pokrycia dachowego został spopularyzowany i coraz częściej można się z nim spotkać. Jest kilka czynników, które za tym pokryciem przemawiają. Przede wszystkim dachówka cementowa została dopracowana pod kątem estetycznym i niewiele różny się od dachówek ceramicznych. Jednocześnie charakteryzuje się mniejszą wagą i jest zdecydowanie tańsza niż dachówka ceramiczna. W przypadku więźby dachowej o mniejszych możliwościach dachówka cementowa może być alternatywą dla zbyt ciężkiej dachówki ceramicznej.

Blachodachówki

Zainteresowanie tego typu pokryciem dachowym zdecydowanie wzrosło w ostatnich kilkunastu latach. Przede wszystkim blacha to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Z jednej strony jest to pokrycie, które charakteryzuje się niską wagą, dzięki temu praktycznie każda więźba jest w stanie przyjąć takie pokrycie. Blachodachówka zyskuje zwolenników również dzięki temu, że można ją szybko układać, ponieważ występuje w dużych połaciach. 
Przy zastosowaniu blachodachówki można liczyć na to, że pokrycie dachowe zostanie wykonane sprawnie, bez opóźnień. Zastosowanie blachodachówki będzie świetnym rozwiązaniem w przypadku osób, które szukają stosunkowo taniego pokrycia przy zachowaniu dobrej estetyki. W ostatnich latach producenci blachodachówki postarali się o jej udoskonalenie, dzięki czemu takie pokrycie dachowe nie wygląda gorzej niż dachówka, ponieważ często pokrycie z blachy staje się imitacją dachówki.

Gonty bitumiczne

Pokrycie z tak zwanej papy to rozwiązanie, które wykorzystywane jest przede wszystkim przez osoby szukające oszczędności przy realizowaniu pokrycia dachowego. Warto jednak pamietać, że gonty bitumiczne wymagają sztywnego i równego podłoża, dlatego jego przygotowanie może nastręczać trudności i również generować duże koszty, przez co oszczędność na zastosowanym pokryciu może być pozorna. 

Oprócz tego pokrycie z gontów bitumicznych wymaga regularnej konserwacji, by zachowało odpowiednią jakość, a to każdego roku generuje dodatkowe koszty. Zanim ktoś zdecyduje się na taki typ pokrycia powinien zapoznać się z właściwościami materiału jaki będzie chciał zastosować.

Rozwiązania nietypowe

Oczywiście wspominane cztery rodzaje pokryć dachowych są najbardziej popularne, jednak nie będą jednymi na jakie można się zastosować. Nadal istnieją bowiem rozwiązania nieco egzotyczne. Wśród nich wymienić można łupki drewniane bądź też słomiane strzechy. Mogłoby się wydawać, że to dość proste konstrukcje, więc nie będą generować wysokich kosztów. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Tego typu pokrycia o egzotycznym charakterze przeznaczone będą dla osób, które są w stanie przeznaczyć na budowę duże środki finansowe.

Szeroki wybór pokryć dachowych

Widać doskonale, że pokrycia dachowe jakie są nam obecnie proponowane należą do mocno zróżnicowanych i każdy będzie miał możliwość wybrania rozwiązania dopasowanego do własnych oczekiwań. Zanim zdecydujemy się na konkretną formę pokrycia warto rozważyć sobie zalety i wady poszczególnych rozwiązań, by dopasować je do własnych oczekiwań i zindywidualizowanych potrzeb. 
« poprzedninastępny »
Komentarze do artykułu
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.

  Supro.pl nie odpowiada za treść opinii zamieszczanych przez internautów. Wypowiedzi naruszające zasady współżycia społecznego albo będące w sprzeczności z obowiązującym prawem - zostaną wyeliminowane. Autorzy komentarzy naruszających dobra osobiste innych osób mogą być pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej lub karnej.
  darmowe ogłoszenia
  projekty domów
  O Nas | Dla Producentów | Regulamin | Polityka prywatności | Dostawa i koszty | Kontakt | Naprawa dachu Warszawa | Naprawy Dachów Warszawa | Supro.pl Opinie | Roof covers English Roof covers Info
  Pokrycia Dachowe - Supro.pl
  Sklep internetowy
  Wykonanie: AVANO
  (C) Copyrights 2005-2024 by Supro.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone
  W serwisie Dachy - Supro.pl używamy plików cookies i podobnych technologii np w celach: świadczenia usług, reklam, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
  Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
  Szczegóły znajdziesz na tej stronie: Kliknij Akceptuję - Zamknij