pokrycia dachowe w naszym sklepie

Systemy kominowe. Jakich błędów nie należy popełniać?

Data: 2019-07-03 10:46:01 Liczba wyswietleń: 4886

« poprzedni

 Komin jest jednym z najistotniejszych elementów, na które należy zwrócić uwagę w trakcie projektowania domu.
To właśnie od budowy komina zależeć będzie późniejsze bezpieczeństwo domowników oraz oczywiście sprawność systemu grzewczego. W tym artykule podpowiemy Ci, jakich błędów nie należy popełniać.


Odpowiednie dopasowanie komina

Komin jest oczywiście niezbędnym elementem niemal każdego budynku. Jego podstawowym zadaniem jest oczywiście bezpieczne odprowadzanie spalin (wytwarzanych w czasie ogrzewania pomieszczeń) oraz zużytego powietrza. Co powodują źle zaprojektowana systemy kominowe? Przede wszystkim będą przyczyną zbyt słabego ciągu i nieefektywnego ogrzewania, a w skrajnym przypadku mogą zagrażać życiu domowników.Podstawowym błędem popełnianym na tym etapie jest źle dobrany rodzaj i średnica komina. Należy pamiętać, że w przypadku typowego kominka domowego, średnica przewodu spalinowego nie może być mniejsza od średnicy króćca wychodzącego z wkładu. Równie ważne jest dopasowanie typu komina do temperatury spalin.


Pamiętaj, że kominek nigdy nie może być podłączony do przewodu wentylacyjnego – takie praktyki są niezgodne z przepisami i zagrażają życiu wszystkich domowników.

Odpowiednia konstrukcja to podstawaNie jest tajemnicą, że większość kominów w domach wyróżnia się smukłą budową. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie tego elementu, zapewniając mu sztywność. To szczególnie ważne, jeśli chodzi o kominy wolnostojące, które są narażone na niestabilne posadowienie oraz niebezpieczne odchylenie od pionu.


Pamiętaj, że nawet niewielkie odchylenia komina są bardzo ryzykowne i mogą skutkować uszkodzeniami tego elementu. Tutaj rozwiązaniem może być wykorzystanie prętów zatopionych w specjalnych otworach montażowych pustaków kominowych. Można także połączyć komin z elementami konstrukcji budynku zbrojeniem lub opaskami.


O to, jak obudować komin zapytaliśmy jednego z ekspertów SANDC, Steel and Constructions: Domowe kominy można zabezpieczyć na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest oczywiście obudowanie fragmentu komina, który wystaje ponad dach, cegłami klinkierowymi, ponieważ te tworzą trwałą i solidną osłonę. Wymaga to jednak wzmocnienia konstrukcji przez zastosowanie tzw. konsoli lub obudowy z bloczków betonu komórkowego. To oczywiście pracochłonne rozwiązanie, zdecydowanie bardziej skomplikowane niż np. ocieplenie komina i otynkowanie go.

Przeczytaj inne newsy:
« poprzedni
Komentarze do artykułu - Systemy kominowe. Jakich błędów nie należy popełniać?
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
  Dodaj własny komentarz
   (max. 25 znaków)

  Supro.pl nie odpowiada za treść opinii zamieszczanych przez internautów. Wypowiedzi naruszające zasady współżycia społecznego albo będące w sprzeczności z obowiązującym prawem - zostaną wyeliminowane. Autorzy komentarzy naruszających dobra osobiste innych osób mogą być pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej lub karnej.
  O Nas | Dla Producentów | Regulamin | Polityka prywatności | Dostawa i koszty | Kontakt | Naprawa dachu Warszawa | Naprawy Dachów Warszawa | Supro.pl Opinie | Roof covers English Roof covers Info
  Pokrycia Dachowe - Supro.pl
  Sklep internetowy
  Wykonanie: AVANO
  (C) Copyrights 2005-2021 by Supro.pl | Wszystkie prawa zastrzeżone
  W serwisie Dachy - Supro.pl używamy plików cookies i podobnych technologii np w celach: świadczenia usług, reklam, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
  Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
  Szczegóły znajdziesz na tej stronie: Kliknij Akceptuję - Zamknij